Słownik jest bardzo ważną pomocą w nauce języka obcego, dlatego warto wyposażyć się w niego już od początku nauki.

W przypadku języka norweskiego nie mamy szerokiego wyboru w kwestii słowników. Nie musimy jednak ograniczać się do rynku polskiego - sprowadzenie słownika może być również dobrą opcją. Ciekawą alternatywą są słowniki internetowe, które z powodzeniem mogą zastąpić te papierowe.

Lizus.no

słownik polsko - norweski & norwesko - polski

Trochę okrojony, na pewno nie znajdziemy w nim wszystkich interesujących nas słów czy wyrażeń. Jednak na początek nauki może okazać się przydatny.

LEXIN

słownik norwesko - polski

Zawiera obszerny zasób haseł wraz z licznymi przykładami użycia. Co więcej istnieje możliwość odsłuchania wymowy danego słowa - choć jej jakość bywa różna :) Nie do każdego hasła znajdziemy polskie tłumaczenie, ale w takim przypadku może nam pomóc tłumaczenie w języku angielskim, które wspiera LEXIN.

Bokmålsordboka / Nynorskordboka

Według mnie jest to najlepszy słownik internetowy. Zawiera ogromną ilość haseł - słowa, wyrażenia, stałe zwroty. Pieczę nad nim sprawuje Uniwersytet w Bergen - nie może więc dziwić wysoka jakość tego słownika :) Co więcej, słownik zawiera informację o odmianie danego słowa - przykład poniżej:

Uwaga! W tym słowniku nie znajdziemy polskiego czy angielskiego tłumaczenia - dlatego istotna jest tu znajomość języka norweskiego.

Przedstawione słowniki są bezpłatne, więc nie czekaj - zajrzyj do nich! :)

Parę słów o słownikach papierowych

Jeżeli chodzi o słowniki papierowe to korzystam głównie z Kernerman Polsk ordbok - słownik polsko - norweski, norwesko - polski. Słownik zawiera około 35 000 słów i zwrotów, przykłady użycia danego wyrazu oraz zapis fonetyczny. Od wielu lat korzystam z tej właśnie pozycji i jestem z niej bardzo zadowolona :)

Możemy spotkać się również z takimi słownikami jak:

  1. Słownik polsko-norweski, norwesko-polski czyli jak to powiedzieć po norwesku z charakterystyczną żółtą okładką. Słownik ten obejmuje około 40 000 haseł; można w nim znaleźć przykłady użycia słów. Minusem jest brak informacji o wymowie poszczególnych słów, plusem kieszonkowy rozmiar.
  2. Polsk ordbok autorstwa Żanety Wawrzyniak Soleng i Haralda Soleng. Słownik jest bardzo obszerny - zawiera około 60 000 haseł oraz idiomy, frazy i terminy specjalistyczne.