Moja dłuższa przerwa na blogu była spowodowana wyjazdem do Norwegii w ramach programu Erasmus+. Semestr spędziłam na uczelni Høgskolen i Sørøst-Norge (HSN). W skład tej uczelni wchodzi 8 kampusów - jednym z nich jest kampus w Bø i właśnie tu uczęszczałam na zajęcia :).

Høgskolen i Sørøst-Norge jest państwową uczelnią, która powstała w 2016 roku w wyniku połączenia dwóch uczelni: Høgskolen i Buskerud og Vestfold i Høgskolen i Telemark. Na HSN środowisko jest międzynarodowe - wszystko za sprawą studentów, którzy przybywają tu z różnych stron świata. Uczelnia jest bardzo przyjazna, a kontakt z wykładowcami bardzo dobry.

Kursy w jakich uczestniczyłam były realizowane głównie w języku norweskim. Zajęcia były prowadzone na wysokim poziomie i w sposób ciekawy. Pracowaliśmy nad różnymi tekstami, przygotowywaliśmy prezentacje i krótkie wystąpienia, oglądaliśmy i omawialiśmy norweskie filmy. Zajęcia zawsze miały charakter żywy i takie właśnie są one na norweskich uczelniach. Studenci są bardzo aktywni, zadają wiele pytań, lubią dociekać :) My, jako "Erasmusi", staraliśmy się chłonąć język norweski i pokonywać blokadę językową. Codzienna styczność z językiem norweskim była dla mnie bardzo ważna i był to jeden z atutów wyjazdu :)

Erasmus to oczywiście nie sama nauka i egzaminy, ale także poznawanie ludzi z całego świata, kontakt z inną kulturą i zwyczajami, poznawanie nowych miejsc.
Czas wolny od zajęć wykorzystywałam aktywnie. Bø jest niewielką i spokojną miejscowością, która przyciąga pięknymi krajobrazami. Dużo czasu spędziłam na szlakach górskich i spacerach, a także nad pięknymi jeziorami, które położone są w pobliżu uczelni. Bø jest piękne zarówno latem jak i zimą - przekonałam się o tym sama podczas mojego pobytu :)

Wspomnienia :-) #norwegia #bø

Post udostępniony przez Krystyna Piekarczyk (@krysiapiekarczyk)

Podczas mojego pobytu przygotowywałam się również do Bergenstestu. Bø leży dwie godziny pociągiem od Oslo, które jest jednym z kilku ośrodków, w którym można przystąpić do tego egzaminu. W związku z tym postanowiłam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: napisać Bergenstest podczas wyjazdu na Erasmus :) W kolejnym wpisie napiszę więcej na temat moich przygotowań do Bergenstest oraz samej jego formy.

Podsumowanie

Jechać na Erasmus czy nie? Czy dam sobie radę, czy może będzie za ciężko? Takie pytania i wątpliwości mogą pojawić się u wielu. Sama dość długo zastanawiałam się nad podjęciem decyzji. Dziś wiem, że dokonałam trafnego wyboru :) Erasmus to wspaniała przygoda, intensywna praca nad rozwijaniem swoich umiejętności, szansa na poznanie ciekawych ludzi i odkrywanie nowych miejsc. I oczywiście mnóstwo wspomnień, do których chce się wracać :)